20 Nisan 2013 Cumartesi

day too soonPlaylistimin vazgeçilmezi Sia'da yine sıra. Sia diye diye kendimi parçalamama az kaldı. Peki kim bu muhteşem şarkılara imzasını atmış, duygularımıza tercüman  sevimli kadın : 


Asıl adı Sia Kate Isobelle Furler. 1975 doğumlu, aslen Avustralyalı. Kendi ülkesinde Crisp adlı bir grupla müzik hayatına atılan bir acid jazz sanatçısı. Bu grupla 2 albümü var. Daha sonra bu grupla yollarını ayırıyor ve ilk solo albümü 'OnlySee' çıkıyor. Gel gör ki beklediği başarıyı bu albümle yakalayamıyor. Müzik aşkıyla yollara düşüyor ve kendini Londra'da buluyor.


Burada Sony'le anlaşıp buradaki ilk albümü r&b-jazz ağırlıklı 'Healing is Difficult' piyasaya çıkıyor. Albümdeki 'Taken for Granted' üne kavuşmasındaki en büyük rollerdan birine sahip. Zira bu şarkıyla İngiltere müzik listelerinde ilk 10'a giriyor.Sia asıl başarısına Sony'le yollarını ayırıp Go! Beats' geçtiğinde çıkardığı albüm 'Colour the Small One' ile ulaşıyor. Albümdeki 'Breath me' ile dünya çapında bir üne kavuşuyor. Spider Man-2 filminin soundtrackinde yer alacak olan 'where i belong

' şarkısını plak şirketiyle anlaşmazlık yaşaması üzerine single olarak çıkarıyor. Single’ın kapağında ise, Spider-Man 2 ile ilgili yaşananlara bir gönderme yapmak amacıyla, sanatçının Spider Man kostümüyle çekilmiş bir fotoğrafı bulunuyor.


Daha sonra bu plak şirletiyle de yollarını ayıran Sia Astralwerks ile anlaşarak albümünü Amerika'da da yayınlama şansı buluyor. 'Breathe Me' parçası, Six Feet Under dizisinde ve 2006 Victoria’s Secret moda gösterisinde yer alıyor. 4. ve 5. albümleri 'Some People Have Real Problems' ve 'We are Born' la beraber kendi kulvarının kraliçesi olma yolunda ilerliyor.Şimdilerde David Guetta'nın albümündeki 'She Wolf' ve 'Titanium'  yorumuyla ve dünyayı kasıp kavuran, Sia'nın yazdığı Rihanna'nın yorumladığı 'Shine Bright like a Diamond' ile kendinden söz ettirmeye devam ediyor.

Kaynak: lastfm


Bu kadar başarılı bir insan, sahnede ve günlük hayatında olabildiğine mütevazi ve doğal. Sanırım Sia'yı bu kadar çok sevmemdeki en büyük neden bu. Canım sıkıldığında canlı performanslarını, kliplerini açıp hayranlıkla sahnedeki danslarını, tavırlarını, kostümlerini, sevimliliğini izlemem yeterli. Hatta bir arkadaşımın Sia'yı ilk izlediğinde yaptığı yorum 'Sia bence oranın yıldız tilbesi'. Valla doğru:)  Hala bilmeyen/dinlemeyen varsa müzik dinliyorum demesin, hemen açsın dinlemeye başlasın. Bambaşka bir tatla karşılaşacaksınız. Aa tam beni anlatmış diyeceksiniz. Ailecek seviyoruz efendim.
Hiç yorum yok :

Yorum Gönder